P R O F E X

Baza wiedzy o LED UV

Najczęściej zadawane pytania na temat technologii LED UV

Wraz z rozwojem technologii LED UV, wykorzystanie LED’ów (diod elektroluminescencyjnych) do utwardzania UV (ultrafioletem) w przemyśle poligraficznym, stało się coraz bardziej zauważalne. Technologia LED UV miała szereg technicznych oraz ekonomicznych przeszkód do pokonania przed szerszą akceptacją na rynku. Wraz z wprowadzeniem hybrydowego rozwiązania ArcLED, łączącego obie technologie, bariera została jeszcze bardziej obniżona.

• Jakie aplikacje dają najlepsze rezultaty z LED UV?

Podwojenie prędkości produkcji, może być osiągnięte przy wysokokryjących farbach. Wysoka intensywność promieniowania UVA dostępnego w LEDach, przenika warstwy wysoko kryjących farb przy bardziej spójnym utwardzaniu i lepszej adhezji, zapewniając większą prędkość produkcji przy sitodruku, laminacji czy bieli flexo.

 

• Czy jest jakaś różnica między farbami UV a LED?

Kluczowym składnikiem reagującym na określoną długość fali światła UV jest fotoinicjator. Żeby technologia LED zapewniała maksymalną prędkość i poziom utwardzania, formuła farb musi być tak dobrana, by fotoinicjatory reagowały na określone pasmo fali UV-A emitowanej przez system LED. Zasadniczo oznacza to, że lampy łukowe i LED wymagają innych farb.

 

• Ile system LED pozwala oszczędzić na energii elektrycznej?

Przy 10-cio letnim okresie czasu, zużycie energii elektrycznej w przypadku typowego systemu z lampami łukowymi, wynosi około 2 005 00 kWh; taki sam system oparty na technologii LED, zużyje 950 000 kWh, dając redukcję o ponad 50%. Przy średniej cenie 40gr/kWh, odpowiadać to będzie oszczędnością rzędu 420 000 PLN. *(wyliczenia oparte na przykładzie 8-lampowego systemu, 45 cm wraz z chillerem, dwuzmianowym trybem pracy przez 6 dni w tygodniu przy 60% czasie pracy).

 

• Czy potrzebuję innego rodzaju zasilacza dla LED UV?

Lampy LED wykorzystują prąd stały (DC) o niższym napięciu. Hybrydowe systemy RHINO ArcLED automatycznie rozpoznają typ założonej kasety i przełączają się na odpowiednie zasilanie. W praktyce oznacza to, że obie technologie mogą być wykorzystane w obrębie tego samego zasilacza i sterowane tym samym panelem dotykowym.

 

• Czy LED UV można stosować wszędzie?

Farby LED obecnie nie są równie szeroko dostępne co konwencjonalne, więc wybór może być ograniczony. Lakiery, kolory dodatkowe oraz farby o niskiej migracji osiągają lepsze wyniki utwardzania z lampami łukowymi. Powłoki ochronne również lepiej reagują na krótkie spektrum fali lamp łukowych, osiągając najlepszą twardość powierzchni. Jednakże folie, podłoża termokurczliwe oraz inne delikatne i wrażliwe na ciepło materiały są bezpieczniejsze w obróbce z użyciem LED UV.

 

• Czy częste włączanie/wyłączanie LED’ów zmniejsza ich trwałość?

Nie, częste włączanie/wyłączanie LED’ów nie skraca ich trwałości, wręcz przeciwnie, ponieważ podczas przestoju czy pracy jałowej LED’y nie pracują i w konsekwencji nie ulegają degradacji.

 

• Co się stanie po przepracowaniu 20.000 tys. godzin?

Po przepracowaniu 20.000 tys. godzin, typowy system LED UV straci około 15-20% swojej mocy. Po tym czasie system będzie dalej pracował, ale degradacja mocy wyjściowej będzie następować dużo szybciej, a ryzyko uszkodzenia LED’ów się zwiększy. W przypadku uszkodzenia pojedynczego LED’a, będzie to niezauważalne dla użytkownika, ponieważ pozostałe diody w module automatycznie zwiększą swoją moc, uwzględniając stratę. Ostatecznie, jednak większa ilość LED’ów ulegnie uszkodzeniu, przekładając się bezpośrednio na pogorszenie jakości utwardzania. W tym momencie będzie można wymienić uszkodzony moduł LED, lub całą macierz żeby utrzymać jednorodną moc na całej szerokości utwardzania.

 

• Czy Technologia LED jest droższa?

Koszt inwestycji w LED UV jest wyższy niż w przypadku lamp łukowych, ale koszty utrzymania są znacząco mniejsze. Czas zwrotu inwestycji jest bezpośrednio związany z kosztami utrzymania. Szacowane koszty energii dla tych samych systemów opartych o lampy łukowe oraz LED, mogą zostać przez nas przedstawione.

• Jak zdecydować, czy potrzebuję Technologii LED UV?

Decyzja powinna bazować na trzech kryteriach: przydatności w procesie druku, dostępności odpowiednich farb oraz możliwości na osiągnięcie wzrostu produkcji.

 

• W jaki sposób pozbywać się zużytych lamp UV?

Wszystkie lampy UV zawierają niebezpieczne materiały, które powinny zostać usunięte zgodnie z lokalnymi przepisami o ochronie środowiska – zazwyczaj oznacza to korzystanie z licencjonowanego odbiorcy odpadów, który dostarczy szczelne pojemniki i zorganizuje transport zużytych lamp (dotyczy to również usuwania pozostałości po zbitych lampach).